Mnohí mladí ľudia riešia po ukončení strednej alebo vysokej školy dilemu, či musia alebo nemusia ísť na úrad práce. Zisťovali sme, ako to v skutočnosti je.
Úspešní maturanti sa hneď po vykonaní skúšky môžu, ale zároveň nemusia prihlásiť na úrade práce. Ich rozhodnutie je na báze dobrovoľnosti. Ak sa v štúdiu rozhodli nepokračovať a na úrad práce pôjdu, budú zaradení do evidencie žiadateľov o zamestnanie a ich rodičia prídu o prídavok na dieťa. Po úspešnom absolvovaní strednej školy je totiž študent do 31. augusta považovaný za nezaopatrené dieťa a do tohto obdobia na neho rodičia majú právo poberať prídavky.
Ak teda v štúdiu maturanti nepokračujú, podať žiadosť o zaradenie do evidencie im stačí v období od konca augusta do siedmeho septembra. Pokiaľ maturanti pokračujú v štúdiu na vysokej škole, na úrad práce chodiť nemusia. Pokiaľ si však podali prihlášku a na vysokoškolské štúdium prijatí neboli, takisto sa musia prihlásiť do siedmeho septembra.
Absolventi vysokoškolského štúdia strácajú deň po vykonaní záverečnej štátnej skúšky charakter nezaopatreného dieťaťa. Ak sa v štúdiu rozhodli nepokračovať, teda ak po bakalárskom štúdiu nenastúpia na magisterské alebo po magisterskom nenastúpia na denné doktorandské, môžu sa dobrovoľne zaradiť do evidencie žiadateľov o zamestnanie, no nie je to ich povinnosť. Ak sa však do evidencie nezaradia a stanú sa dobrovoľne nezmestnanými, musia sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni a sami si platiť zdravotné poistenie.
Foto: Pexels